το γυμνασιο σμινθησ ανοιχτο στην σχολικη κοινοτητα και στην κοινωνια

Στις 17-3-2023 το 7ο Λύκειο Θεσσαλονίκης επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Σμίνθης, μετά από αρκετά χρόνια. Πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών και των εκπαιδευτικών από τον κ. Χατζηδημητρίου Σεβαστό ΠΕ02 με την τεχνική υποστήριξη της κ. Βαγιανού Ελισσάβετ ΠΕ02 στην οπτικοακουστική παρουσίαση, με θέμα την καταγωγή, την ονομασία, την αρχιτεκτονική, τη θρησκεία, την λαογραφία , τα μνημεία ( νερόμυλοι, γεφύρια, θρύλοι, τόποι) την μουσική, και τη γλώσσα των Πομάκων.

Στη συνέχεια οι μαθητές του σχολείου, υπό την καθοδήγηση της κ. Καραμάνου Μαρίνας ΠΕ11 χόρεψαν τοπικούς χορούς και αθλήθηκαν παίζοντας ποδόσφαιρο, ενώ νωρίτερα είχαν δοκιμάσει παραδοσιακά Πομακικά εδέσματα που είχαν φέρει οι μαθητές του σχολείου για την υποδοχή του Λυκείου.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.