διδακτικη επισκεψη στην παλια πολη τησ καβαλασ

Την Δευτέρα στις 13/3/2023 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Β΄ Γυμνασίου, στην Παλιά πόλη της Καβάλας. Ακολουθήθηκε η πορεία από τις παρυφές της Παλιάς πόλης στις «Καμάρες της πόλης».

Μέσω της χερσονήσου της Παναγίας οι μαθητές είδαν τον φάρο που κατασκευάστηκε τον 19ο αιώνα, φθάσαμε στην πλατεία Μωχάμετ Άλη, όπου βρίσκεται το «κονάκι» του Μωχάμετ Άλη και το άγαλμά του, φιλοτεχνημένο από τον γλύπτη Κωνσταντίνο Δημητριάδη. Το κονάκι του Μωχάμετ Άλη θεωρείται ένα από τα πιο χαρακτηριστικά σωζόμενα δείγματα Οθωμανικής αρχιτεκτονικής του 18ου αιώνα στην Ελλάδα και αποτελούσε, εκείνη την εποχή, το μεγαλύτερο σπίτι της Καβάλας. Σήμερα λειτουργεί ως μουσείο, το οποίο και επισκεφτήκαμε. Συνεχίζοντας την περιήγηση στην Παλιά πόλη, επισκεφτήκαμε το συγκρότημα του Χαλίλ Μπέη, που περιλαμβάνει το ομώνυμο τέμενος του 16ου αιώνα, χτισμένο πάνω στα θεμέλια παλαιοχριστιανικής βασιλικής και το Ιεροδιδασκαλείο (μεντρεσές). Τη δεκαετία 1930-40 φιλοξενήθηκε εδώ η Φιλαρμονική της Καβάλας – από όπου προκύπτει και η ονομασία «Παλιά Μουσική», με την οποία είναι εξίσου γνωστό το συγκεκριμένο κτίσμα. Φθάσαμε στην κορυφή της Παλιάς Πόλης στο Φρούριο της Καβάλας, ένα από τα πιο σημαντικά ιστορικά μνημεία της πόλης. Οι μαθητές είδαν τον κεντρικό κυκλικό πύργο, τη μοναδική θέα της πόλης που προσφέρουν τα τείχη του, την αποθήκη πυρομαχικών και τροφίμων – που αργότερα μετατράπηκε σε φυλακή – και το φυλάκιο, το οποίο ήταν χώρος κατάλληλος για καταλύματα αξιωματικών ή φρουράς. Κατά την διάρκεια της καθόδου από το Φρούριο προς την άλλη πλευρά της πόλης, οι μαθητές είδαν το παλιό ναυπηγείο και μετά, στις εντυπωσιακές Καμάρες, το μεσαιωνικό Υδραγωγείο της πόλης, το οποίο αποτελεί το πλέον αναγνωρίσιμο μνημείο της Καβάλας και ουσιαστικά χωρίζει την παλιά από τη νέα πόλη. Εδώ ολοκληρώθηκε η περιήγησή στην Παλιά Πόλη, όπου κρύβεται ένας διαφορετικός τρόπος ζωής, απ΄αυτόν της νέας πόλης, τον οποίο οι μαθητές ανακάλυψαν με τη συνοδεία του υπευθύνου του ΚΕΠΕΑ Φιλίππων κ. Κυριάκου Κελίδη και των καθηγητριών τους, κ. Βαγιανού Ελισσάβετ ΠΕ02, Καλαϊτζόγλου Νίκης ΠΕ80 και Καραμάνου Μαρίνας ΠΕ11.