Διδακτική επίσκεψη του Γυμνασίου Σμίνθης στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας

Το Γυμνάσιο Σμίνθης, στο οποίο φοιτούν μαθήτριες και μαθητές από τους οικισμούς του Δήμου Μύκης πραγματοποίησε την Πέμπτη, 02/03/2023, διδακτική επίσκεψη στην ΒΙΠΕ Ξάνθης, στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας Β΄ Γυμνασίου. Στόχος της επίσκεψης ήταν η εξοικείωση των παιδιών με καινοτόμες τεχνολογίες, φυσικές πρώτες ύλες και διαδικασίες για τη μείωση του οικολογικού αποτυπώματος κατά την παραγωγή προϊόντων. Στόχος ακόμη ήταν η βιωματική μάθηση της δομής μιας σύνθετης μονάδας βιομηχανικής παραγωγής.Οι 35 μαθήτριες και μαθητές της Β΄ Τάξης του Γυμνασίου Σμίνθης επισκέφτηκαν τις κτιριακές εγκαταστάσεις της εταιρείας COCO-MAT και κατόπιν τις εγκαταστάσεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας που βρίσκεται στην ΒΙΠΕ Ξάνθης.Στην COCO-MAT μας υποδέχτηκε ο Υπεύθυνος Παραγωγής του εργοστασίου, ο κος Σταύρος Αγοραστός, ο οποίος μας ξενάγησε στα διαφορετικά τμήματα παραγωγής του εργοστασίου: το ξυλουργείο, το τμήμα φόρτωσης και αποστολής των προϊόντων, την αποθήκη πρώτων υλών, το τμήμα παραγωγής επίπλων, το γαζωτήριο, το τμήμα παραγωγής των διάσημων στρωμάτων της COCO-MAT και τέλος τον εκθεσιακό χώρο. Μας παρουσίασε τις φυσικές πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται, μας εξήγησε βήμα προς βήμα τις διαδικασίες παραγωγής, μας γνώρισε στις εργαζόμενες του γαζωτηρίου, μας μίλησε για την zero waste φιλοσοφία της εταιρείας και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις. Αποκορύφωμα της φιλοξενίας ήταν τα μικρά δωράκια με προϊόντα της COCO-MAT που προσφέρθηκαν στα παιδιά!Κατόπιν, επισκεφτήκαμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία της ΒΙΠΕ Ξάνθης, όπου μας υποδέχτηκε ο Διοικητής κος Μπλέτσας: οι μαθήτριες και οι μαθητές παρακολούθησαν μια μικρή επίδειξη ετοιμότητας δράσης από μέλη της Υπηρεσίας, ανέβηκαν στην καμπίνα των πυροσβεστικών οχημάτων και κυρίως, είχαν την ευκαιρία να ακούσουν από τον Διοικητή για την κοινωνική προσφορά αλλά και τις προκλήσεις του επαγγέλματος του πυροσβέστη.Τις μαθήτριες και τους μαθητές συνόδευσαν η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του μαθήματος της Τεχνολογίας κα Ελένη Μήτσιου, ΠΕ81, καθώς και οι καθηγήτριες κα Αμαλία Χασαποπούλου, ΠΕ86 και κα Νίκη Καλαϊτζόγλου, ΠΕ80.Η Διεύθυνση του Γυμνασίου Σμίνθης ευχαριστεί την εταιρεία COCO-MAT για την φιλοξενία και ιδιαίτερα τον κο Αγοραστό για τις γνώσεις που μοιράστηκε, την υπομονή και την ευγένειά του.Ακόμη, η Διεύθυνση του Γυμνασίου Σμίνθης ευχαριστεί την Πυροσβεστική Υπηρεσία της ΒΙΠΕ Ξάνθης για τις σημαντικές πληροφορίες καθώς και για την έμπνευση που προσέφερε στις μαθήτριες και τους μαθητές μας!