διδακτικη επισκεψη στο οχυρο ρουπελ

Στις 4 Νοεμβρίου του 2022 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α και Β Γυμνασίου, στο Οχυρό Ρούπελ. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο ξεναγό στρατιώτη στο μνημείο πεσόντων για την ιστορία της μάχης του οχυρού, καθώς και για τον λόγω παράδοσής του στους Γερμανούς στις 16 Απριλίου του 1941 στο παρατηρητήριο του οχυρού. Ξεναγήθηκαν στους στενούς διαδρόμους του και είδαν το γραφείο, το νοσοκομείο, τους κοιτώνες των στρατιωτών. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το πολεμικό μουσείο του Ρούπελ, όπου υπάρχει έκθεση με στρατιωτικές στολές της εποχής εκείνης των Ελλήνων και των Γερμανών στρατιωτικών, παράσημα, όπλα, καθώς και μία μακέτα των οχυρών.

Η διδακτική επίσκεψη έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές, με τη συνοδεία των καθηγητριών τους κας Καραμάνου μαρίνας ΠΕ11, Καλαϊτζόγλου Νίκης ΠΕ80 και Βαγιανού Ελισσάβετ ΠΕ02, να βιώσουν νοερά το σθένος και την αγωνιστικότητα των Ελλήνων στρατιωτών που πολέμησαν στον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο, πριν από την παράδοση των οχυρών στους Γερμανούς στις 16 Απριλίου του 1941.

Το οδοιπορικό στο Οχυρό