επιμορφωτικη δραση

Στις 27/10/22 πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Σμίνθης από εξειδικευμένο στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ξάνθης, «ΕΚΦΡΑΣΗ», σχετικά με το πρόγραμμα του Eu-Dap ( για την Ελλάδα του Κέντρου Πρόληψης ΠΥΞΙΔΑ) «Ξέρω τι Ζητώ».

Έγινε παρουσίαση του προγράμματος στο γενικό πλαίσιο και τη δομή των μαθημάτων, καθώς και στις αναγκαίες στάσεις και την απαιτούμενη μεθοδολογία, προκειμένου να υλοποιηθεί το πρόγραμμα «Ξέρω τι Ζητώ» ( που βασίζεται στις δεξιότητες ζωής και στο μοντέλο των κοινωνικών επιρροών), υπό την εποπτεία και καθοδήγηση της ΕΚΦΡΑΣΗΣ, στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας για το σχολικό έτος 2022-23.

Η κατάρτιση δεν υπήρξε μόνο θεωρητική, αλλά και βιωματική. Έδωσε την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς να εξασκηθούν στα μαθήματα και τις δραστηριότητες του «Ξέρω τι Ζητώ», χρησιμοποιώντας αλληλεπιδραστικές διδακτικές μεθόδους.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.