Κινητικότητα ERASMUS+ στην Ισπανία

Το Γυμνάσιο Σμίνθης ταξιδεύει για άλλη μια φορά στο πλαίσιο του ERASMUS+ The Sun and the Blue. Αυτήν την φορά σταθμός της κινητικότητας ήταν η πόλη Denia, κοντά στη Valencia της Ισπανίας. Οι πέντε μαθητές του Γυμνασίου Σμίνθης, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Σωτηρία Χατζηκωνσταντίνου και Ελισσάβετ Βαγιανού, συνάντησαν τους εταίρους από την Ιταλία, την Πολωνία , την Ισπανία και την Λετονία και ασχολήθηκαν με την διδακτική μέθοδο flipped classroom. Στόχος της κινητικότητας ήταν να ετοιμάσουν ομαδικά βίντεο στα οποία έπρεπε να διδάξουν με τη μέθοδο flipped classroom ένα θέμα σχετικά με την ανακύκλωση και το περιβάλλον. Οι μαθητές μας πραγματικά απόλαυσαν την ισπανική φιλοξενία, δέθηκαν με τις οικογένειες που τους φιλοξένησαν και επέστρεψαν στην Ελλάδα και στη Σμίνθη μεταφέροντας εμπειρίες που θα τους μείνουν αξέχαστες (δείτε το βίντεο που ετοιμάσαμε).

Δημοσιεύθηκε στην Erasmus+, Δράσεις, Εκδρομές και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.