3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η 3η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού γιορτάστηκε στο Γυμνάσιο Σμίνθης  όπως και σε όλα τα σχολεία του νομού στις 10 Οκτωβρίου λόγω της επετείου απελευθέρωσης της Ξάνθης.

Πραγματοποιήθηκε πεζοπορία στα μονοπάτια του βουνού που βρίσκονται κοντά στο σχολείο, επίδειξη επιτραπέζιας αντισφαίρισης από σύλλογο της Ξάνθης και έγινε προβολή με θέμα τους παραολυμπιακούς αγώνες.

Τα παιδιά βρέθηκαν στη θέση των ατόμων με αναπηρίες παίζοντας βόλευ καθιστών, ποδόσφαιρο τυφλών και πετώντας ακόντιο καθισμένα σε καρέκλα.

Έφτιαξαν αφίσες με αθλητικά συνθήματα, ζωγράφισαν και οι καθηγητές βράβευσαν τις καλύτερες ζωγραφιές.

Τέλος σχημάτισαν και φώναξαν το σύνθημα ?AΘΛΗΤΙΣΜΟΣ -ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ?στην αυλή του σχολείου.

Και του χρόνου !

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Λειτουργία Σχολείου. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.