εκπαιδευτικη εκδρομη στη δραμα

Την Πέμπτη 19 Μαίου πραγματοποιήθηκε εκδρομή όλου του σχολείου στο σπήλαιο πηγών του ποταμού Αγγίτη, όπου οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες ξεναγήθηκαν κατά μήκος του κύριου άξονα ανάπτυξης του σπηλαίου. Περιηγηθήκαν στα 500 μέτρα του μοναδικού αυτού φυσικού μνημείου. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί ο σωζόμενος από τις αρχές του 20 ου αιώνα υδροτροχός. Στην συνέχεια πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο πάρκο της Αγίας Βαρβάρας με την λίμνη και τα νερά του . Χωρισμένοι σε ομάδες επισκεφθήκαμε την Έκθεση: «Μέρες ραδιοφώνου, έκθεση κλασικών ραδιοφώνων» που λειτουργούσε, στην Δράμα από τις 23 Μαρτίου έως τις 5 Ιουνίου του 2023, όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας των ραδιοφώνων, η οποία βασίζεται στην θεωρία του ηλεκτρομαγνητισμού και είδαν διάφορους τύπους ραδιοφώνου, καθώς και την εξέλιξή τους από το 1920-1960.

Εντυπωσιάστηκαν από το σπήλαιο του Αγγίτη ποταμού, καθώς πρόκειται για ένα σπήλαιο μοναδικής ομορφιάς του οποίου οι σταλακτίτες και οι σταλαγμίτες αναπτύσσονται σε ένα υδάτινο περιβάλλον. Ο πυθμένας του σπηλαίου καλύπτεται από αποθέσεις ιλύος αργίλου και άμμου, των οποίων το πάχος είναι πάνω από δέκα μέτρα και η περιήγηση στο σπήλαιο γίνεται περπατώντας σε γεφύρι πάνω από τον ποταμό. Εντυπωσιάστηκαν από το πάρκο της Αγίας Βαρβάρας , τη λίμνη του και τα σιντριβάνια του, καθώς είναι ένας χώρος αναψυχής με νερά, χλωρίδα και κάποια πανίδα δίπλα στο κέντρο της πόλης.Τους εντυπωσίασε επίσης η έκθεση των ραδιοφώνων, καθώς είδαν την εξέλιξή τους από το 1920-1960.