Η “Έκφραση” στο γυμνασιο σμινθησ

Στις 26/10/21 πραγματοποιήθηκε συμβουλευτική παρέμβαση της υποστηρικτική δομής «Έκφρασης» στους μαθητές του γυμνασίου Σμίνθης, Οι μαθητές της Α΄Γυμνασίου κατέθεσαν τις εντυπώσεις και τους προβληματισμούς τους από τις πρώτες μέρες τους στο Γυμνάσιο, ενώ οι μαθητές της Β΄και της Γ΄τάξης συζήτησαν για τις διάφορες μορφές εκδήλωσης του εκφοβισμού και τις συνέπειές του, και έδωσαν ένα προσωπικό νόημα. Αντιλήφθηκαν μέσα από τις συζητήσεις με το έμπειρο επιστημονικό προσωπικό της «Έκφρασης» τα διάφορα συναισθήματα και τις διαφορετικές αντιδράσεις απέναντι στον εκφοβισμό. Η δράση πραγματοποιήθηκε στις τάξεις των μαθητών, στο χώρο του σχολείου και ήταν μία πρωτοβουλία της συμβούλου σχολικής ζωής του σχολείου κ. Βαγιανού Ελισσάβετ.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.