Στις 18/03/2019 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη ? ξενάγηση μαθητών /τριών της Β΄ τάξης στο Εργαστήριο Κεραμικής του Κώστα Καρακίτσου στην Αβραμυλιά Καβάλας στα πλαίσια του προγράμματος :

Πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας: Κεραμικά και άλλα σκεύη και αντικείμενα στην καθημερινή ζωή των παππούδων και γιαγιάδων μας (Συντονιστής προγράμματος: Σεβαστός Χατζηδημητρίου, Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Κατάκη Δήμητρα, Κοτζαμπασοπούλου Ελένη)

Ο κ. Καρακίτσος στη διάρκεια της επίσκεψής μας:

– Μίλησε για την ιστορία της κεραμικής από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι και τη σύγχρονη εποχή.

– Αναφέρθηκε στα είδη του πηλού και στη χρήση  του κάθε είδους.

– Παρουσίασε διάφορα είδη φούρνων ψησίματος κεραμικών και ανέλυσε τον τρόπο λειτουργίας τους επιδεικνύοντας ταυτόχρονα τη λειτουργία ενός σύγχρονου φούρνου.

– Παρουσίασε τα στάδια επεξεργασίας του πηλού με επίδειξη στον τροχό και με συμμετοχή των μαθητών/τριών

-Τέλος ξενάγησε την ομάδα στον εκθεσιακό χώρο και απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών/τριών.

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Εκδρομές, Πολιτιστικό, Προγράμματα Σχ Δραστηριοτήτων. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.