Πολιτιστικό Πρόγραμμα “ΞΑΝΘΗ: ΜΙΑ ΠΟΛΗ – ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ”

Στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων οι μαθητές ασχολήθηκαν με το πλέον ιστορικό κομμάτι της πόλης, την Παλιά Πόλη της Ξάνθης. Με οδηγό την πυξίδα και τον χάρτη περιπλανήθηκαν στα λιθόστρωτα σοκάκια της παλιάς πόλης. Χωρίστηκαν σε ομάδες, αναζήτησαν στοιχεία που τους ζητήθηκαν. Κατέγραψαν πληροφορίες, εκπόνησαν εργασίες και απέκτησαν μία συνολική εικόνα για την κοινωνική, πολιτιστική, οικονομική και πνευματική ζωή της παλιάς πόλης της Ξάνθης. Τα κτίρια και το λαογραφικό μουσείο της, τους αφηγήθηκαν τις ιστορίες τους μέσα στο χρόνο. Κατασκεύασαν αρχοντικά της παλιάς πόλης και αποπειράθηκαν να δημιουργήσουν ένα ψηφιακό τουριστικό οδηγό. Ορισμένοι από τους μαθητές είχαν και μία ταξιδιωτική εμπειρία στην Ήπειρο, για να γνωρίσουν την ιστορία και τον πολιτισμό των Ηπειρωτών μαστόρων των κτιρίων της Παλιάς Πόλης .

Δείτε τις ανακαλύψεις  μας στο παρακάτω βίντεο

Προσπαθήσαμε να φτιάξουμε μία ψηφιακή, εικονική περιήγηση στην Παλιά Πόλη μέσω διαδικτύου, για όσους δεν έχουν  ακόμη ανακαλύψει το  θησαυρό που κρύβει.

Για να περιηγηθείτε πατήστε https://www.thinglink.com/scene/1052489169332338690

Συντονίστρια του προγράμματος:  Βαγιανού Ελισσάβετ ΠΕ02
Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί:       Χατζηδημητρίου Σεβαστός ΠΕ02
                                                                          Χαβατζανίδου Κυριακή  ΠΕ84
Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Πολιτιστικό, Προγράμματα Σχ Δραστηριοτήτων. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.