Περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Πλεονεκτήματα – Χρήσεις. Let’s go green”

Το  Γ2 τμήμα υλοποίησε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Εναλλακτικές Μορφές Ενέργειας. Πλεονεκτήματα – Χρήσεις. Let’s go green”. Στο πλαίσιο του προγράμματος, οι μαθητές επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Μαρώνειας όπου ενημερώθηκαν για διάφορες μορφές παραγωγής ενέργειας αλλά κυρίως για τις ανεμογεννήτριες. Κατασκεύασαν με lego το δικό τους ηλιακό αυτοκίνητο και τη δικιά τους ανεμογεννήτρια. Οι δύο αυτές κατασκευές αποτέλεσαν έμπνευση για την κατασκευή και δικών τους ανεμόμυλων με μπαταρία. Ακολουθεί η παρουσίαση που ετοίμασαν οι μαθητές:

Η αφίσα του προγράμματος:

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Κυριακή Χαβατζανίδου (ΠΕ84)

Συμμετείχε η καθηγήτρια: Σωτηρία Χατζηκωνσταντίνου (ΠΕ06)

Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Περιβαλλοντικό, Προγράμματα Σχ Δραστηριοτήτων, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.