Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης

Οι μαθητές της Β΄τάξης του γυμνασίου Σμίνθης στις 24 Ιανουαρίου στο πλαίσιο σχολικού περιπάτου στην Ξάνθη  επισκέφθηκαν το λαογραφικό και ιστορικό Μουσείο Ξάνθης ,παρακολούθησαν και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του μουσείου με τίτλο << Μία μέρα σ?ένα αρχοντικό στην Ξάνθη , στις αρχές του 20ου αιώνα>>. Έτσι οι μαθητές απέκτησαν μία συνολική εικόνα για την πόλη και τα στοιχεία: κοινωνικά, οικονομικά, θρησκευτικά, που διαμόρφωσαν την νεότερη ιστορία της πόλης συμπληρώνοντας τις εικόνες  και τις γνώσεις τους στη λαογραφία και την ιστορία του τόπου σε ένα αληθινό σκηνικό, μαζί  με τους καθηγητές τους Βαγιανού Ελισσάβετ, Χατζηδημητρίου Σεβαστό, Χαβατζανίδου Κυριακή και Μαστοράκη Αθανασία.

Δημοσιεύθηκε στην Εκδρομές, Πολιτιστικό, Προγράμματα Σχ Δραστηριοτήτων. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.